Home BiH-Svijet Svjetska sedmica dojenja: Osnovna prepreka dojenju i dalje je loš uticaj sredine!

Svjetska sedmica dojenja: Osnovna prepreka dojenju i dalje je loš uticaj sredine!

by redakcija

Nema boljeg načina ishrane novorođenčeta od majčinog mlijeka, koje ne može ne biti dobro, poruka je upućena svim majkama  novorođenčadi, kao i onima koje će to tek postati ali i cijeloj okolini koja ima veliki uticaj na mlade majke.  Informisati se tokom trudnoće o prednostima dojenja, o značaju ishrane majčinim mlijekom i potrebama novorođenčeta osnovni su preduslovi za uspješno dojenje.

“Nema boljeg i prirodnijeg načina ishrane, znači sve nutritivne potrebe dojenčeta bit će zadovoljene. Optimalan sastav majčinog mlijeka prilagođen je uzrastu djeteta. Ne zavisi od ishrane majke, da li je majka vegeterijanac ili možda jede meso, ishrana majke ne utiče na sastav mlijeka i ono je uvijek optimalno!”, izjavila je dr.sci. Mirjana Remetić, specijalista pedijatar u Predškolskom dispanzeru.

Nažalost, osnovna prepreka dojenju i dalje je loš uticaj sredine, a osnovni razlog zbog kojeg majke prerano odustaju od dojenja je ubjeđenje da mlijeko nije dobre kvalitete, da je vodenasto ili nedovoljno da zadovolji bebine potrebe. Od izuzetnog značaja je da mlade majke znaju da se izgled i sastav mlijeka mijenja od rođenja pa kako beba raste i napreduje. Tako je prvo mlijeko tzv. kolostrum gusto i žuto i od velikog značaja za imuni sistem novorođenčeta.

“Tamo negdje između 5. i 15. dana je prelazno mlijeko koje ima više energije, više mast i ugljenih hidrata, a zrelo mlijeko, ono što ustvari čekamo javlja se 15. dana života. To mlijeko izgleda prozirno u odnosu na kolostrum koji je bio žut. Ovo zrelo mlijeko iako izgleda bistrije u odnosu na kolostrum je hranjivo”, kazala je dr. Remetić.

Dr. Remetić ističe da bez obzira na vanjske temperature bebi koja isključivo doji nije potrebno davati vodu ni bilo kakvu drugu vrstu tekućine, osim ako to zdravstveo stanje bebe ne zahtjeva. Zdravo novorođenče potrebno je na dojku stavljati svakih 1,5 do 2 sata, jer se gladna beba može unervoziti pa i to može biti razlog odbijanja dojenja. Po preporukama Svjetske zdravstvene organizacije isključivo dojenje preporučuje se do prvih šest mjeseci nakon čega počinje uvođenje pstalih namirnica po smjernicama koje su izradli svjetski stručnjaci za prehranu djece. No, bez obzira na uvođenje namirnica majčlino mlijeko ostaje osnovna hrana sve do navršenih 12 mjeseci života.

(RTV Slon)

You may also like

logo

Infoplus je izvor informacija koji pokriva raznovrsne teme, pružajući čitateljima uvid u najnovije  događaje i društvene trendove. 

Izdvojeno

Najnovije

Infoplus Agencija – Sva prava zadržana.