Home BiH-Svijet Poskupjeće sve što nam stiže iz EU

Poskupjeće sve što nam stiže iz EU

by redakcija

Ograničavaje boravka profesionalnih vozača iz BiH u EU izazvaće nesagledive posljedice ne samo za bh. transportni sektor, već i za građane, jer se očekuje da će poskupjeti sve što nam dolazi iz evropskih zemalja.

Meso, mlijeko, slatkiši, ulje, kafa, odjeća, te obuća, samo su neki od artikala kojih su prepune police naših tržnih centara, a stigli su iz evropskih zemalja.

Sve će to, po svemu sudeći, poskupjeti, jer će, kako su procijenili bh. prevoznici, cijenu transporta ka BiH morati da podignu u značajnom procentu, odnosno do 25 odsto.

Poenta je u tome što je Evropska komisija donijela odluku da ograniči boravak profesionalnih vozača iz BiH u EU na 90 dana unutar 180 dana, zbog čega su se domaća prevoznička preduzeća našla u ogromnim problemima.

Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, kaže da će ova okolnost uzrokovati ogroman odliv profesionalnih vozača, jer ih je nemoguće zadržati po principu da 90 dana rade, a 90 da budu kod kuće.

"Druga stvar, povećaće se troškovi transporta i teško da će bilo koji komitent to prihvatiti. Mi smo se već obraćali nekoliko puta nadležnim institucijama. Međutim, rezultata nema i ništa se ne može uraditi. Uz sve ove probleme koje smo imali, ovo je jedan dodatni, koji je zaista više nego katastrofalan", rekao je Grbić.

I laicima je jasno - skuplji prevoz robe iz EU, prouzrokovaće i povećanje cijena te robe u prodaji u BiH.

"Mi ćemo biti prinuđeni da cijenu prevoza povećamo za čak 20 do 25 odsto. Ako se povećava cijena prevoza, to znači i poskupljenje robe. O svemu ovome trebalo je voditi računa mnogo ranije", istakao je Grbić za "Nezavisne novine".

Da će doći do poskupljenja robe koja nam stiže iz zemalja EU, potvrđuje i Emir Horozović, zamjenik predsjednika Odbora Udruženja međunarodnih drumskih prevoznika tereta Spoljnotrgovinske komore BiH.

"U suštini, EU kroji pravila. Gledajte, možda je ovdje cilj da mi ostanemo bez vozača. Ali, prema mom mišljenju, glavni problem su naši političari, jer unazad 10 godina nisu ništa uradili. Da su imali malo više volje da se dogovore, mi bismo već bili u EU i ništa od ovoga nama ne bi trebalo. Bili bismo jedinstveno tržište i radili bismo bez problema", naglašava Horozović.

I on kaže da neće ispaštati samo prevoznici, već i građani BiH.

"Slijedi nestašica određene robe, a sve ovo će uticati i na cijenu robe koju uvozimo iz EU. A većinu uvozimo iz EU", ističe Horozović za "Nezavisne novine".

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Džemal Smajić prozvao je ministre transporta i komunikacija BiH Edina Fortu i inostranih poslova Elmedina Konakovića, koji, kako je naveo, hitno treba da rješavaju probleme vozača kamiona.

"Predstavnici 47.000 vozača kamiona iz BiH koji snabdijevaju BiH sa 93 odsto sve robe koja se koriste u našoj zemlji, već dugo zahtijevaju da se sastanu sa ministrima Fortom i Konakovićem, ali nisu dobili tu priliku", naveo je Smajić.

I on najavljuje - ne bude li rješenja, poskupljuje transport, a ceh ćemo na kraju platiti svi mi.

"Građani moraju znati da u slučaju da se ne riješe problemi u polju transporta, usluge prevoza će poskupiti za 26 odsto, što će na kraju platiti građani. Ministri Forto i Konaković moraju iskoristiti sve raspoložive mehanizme, razgovarati sa predstavnicima Evropske unije kako bi se došlo do brzih i efikasnih rješenja koja bi zaustavila iseljavanje ljudi koji se bave ovim važnim poslom", naveo je Smajić.

Udruženje poslodavaca FBiH je, podsjetimo, ranije Delegaciji EU u BiH uputilo dopis u kojem su tražili izuzeće profesionalnih vozača iz odredaba ograničenog boravka u zemljama EU.

"Problem boravka vozača na teritoriji EU, s obzirom na propise o radu vozača, multiplicira se iz razloga što vozači moraju praviti zakonom predviđene pauze, te na taj način se dodatno produžava njihov boravak na teritoriji EU. U stvarnosti, da bi kompanija mogla obavljati međunarodni prevoz robe ili putnika, morala bi uposliti duplo veći broj vozača na isti broj vozila, jer jedan vozač bi praktično bio na poslu, dok bi drugi vozač bio u BiH i čekao povratak kamiona ili autobusa kako bi nastavio s radom. Napominjemo da ovo nije ekonomski održivo i funkcionalno", istakli su tada iz Udruženja poslodavaca FBiH.

Podsjećamo, još u junu je Savjet ministara BiH zadužio nadležna ministarstva da s nadležnim tijelima Evropske unije preduzmu aktivnosti u cilju izuzimanja vozača iz BiH iz ograničenja boravka na teritoriji Evropske unije.

You may also like

Infoplus je izvor informacija koji pokriva raznovrsne teme, pružajući čitateljima uvid u najnovije  događaje i društvene trendove. 

Izdvojeno

Najnovije

Infoplus Agencija – Sva prava zadržana.