Home BiH-SvijetNadležni kreću u rješavanje nelegalne gradnje uz obale Drine

Nadležni kreću u rješavanje nelegalne gradnje uz obale Drine

by redakcija

Nadležne institucije kreću u rješavanje dugogodišnjeg problema koji opterećuje priobalje, a nelegalna gradnja u Zvorniku i okolini našla se u samom centru novih zakonskih mjera. Javna ustanova „Vode Srpske“, uz podršku Vlade RS, pokrenula je opsežnu akciju uvođenja reda na obalama rijeka i jezera širom Republike Srpske.

Alarmantni podaci: 773 nelegalna objekta do Zvornika

Budimir Ignjatov, pomoćnik direktora „Voda Srpske“, iznio je frapantne podatke – na potezu od Novog Goražda pa do same brane u Zvorniku, evidentirana su 773 nelegalno izgrađena objekta na javnom vodnom dobru.

– „Ekspanzija je krenula nakon pandemije korone. Naš cilj je da kroz izmjene zakona stvorimo uslove za donošenje pravilnika o privremenom zadržavanju tih objekata, ali pod strogim tehničkim normama“, istakao je Ignjatov u gostovanju u Jutarnjem programu „RTRS„.

Ko će morati da ruši, a ko da plaća?

Nova zakonska rješenja, koja će biti gotova za mjesec dana, predviđaju:

  • Obavezno rušenje: Svi objekti koji se nalaze u pojasu od 8 do 15 metara od obale, a koji ometaju protok vode ili ispuštaju otpadne vode direktno u Drinu i Zvorničko jezero, biće uklonjeni.
  • Oporezivanje „biznisa na vodi“: Poseban fokus biće na objektima u Zvorniku i okolini koji se iznajmljuju putem Bookinga i društvenih mreža, a ne plaćaju boravišnu taksu ni porez na dobit.
  • Gubitak prava na odštetu: Vlasnici vikendica na samoj obali moraju znati da u slučaju poplava država nema obavezu da ih brani niti da isplaćuje štetu, jer su gradili u rizičnoj zoni.

Sredstva za vodoprivredu

Sav novac prikupljen od novih naknada biće uplaćen na poseban račun i koristiće se isključivo za održavanje nasipa, crpnih stanica i regulaciju riječnih korita, kako bi se spriječile katastrofe poput onih iz prethodnih godina.

You may also like