Home Izdvojeno Povratak vojnog roka u Hrvatsku: Prve obuke kreću početkom godine

Povratak vojnog roka u Hrvatsku: Prve obuke kreću početkom godine

by redakcija

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić u ponedjeljak je najavio da očekuje kako će iduće sedmice u Saboru biti usvojeni zakoni o odbrani i službi u oružanim snagama, nakon čega će početi pripreme i pozivi novim regrutima, a prve vojnike u kasarnama očekuje već u januaru naredne godine.

„Raspravama o Zakonu o odbrani i Zakonu o službi u oružanim snagama na Odboru za odbranu te rebalansom stvaraju se uslovi za saborsku raspravu i izglasavanje već iduće sedmice, a nakon toga slijedi primjena zakona“, izjavio je Anušić uoči sjednice Odbora za odbranu.

Dodao je da će u novembru i decembru početi s potrebnim aktivnostima i slanjem poziva za osnovnu vojnu obuku, a od 1. januara naredne godine očekuju prve regrute u kasarnama. Prema njegovim riječima, to znači da je sadašnja generacija u Požegi posljednja koja prolazi kroz dobrovoljno vojno osposobljavanje.

Osnovna vojna obuka trajat će dva mjeseca, a uskoro će biti objavljeno koje će sve obuke novaci prolaziti i koje će vještine savladavati u tom periodu. Prije početka obuke, svi kandidati će proći ljekarski pregled kako bi se utvrdilo jesu li sposobni za službu, ali testiranje na opijate neće biti obavezno jer to zakonski nije moguće bez saglasnosti kandidata.

Iako su se čuli prijedlozi da obavezna vojna obuka traje duže, Anušić je objasnio da su se odlučili za dvomjesečni model jer već od 2008. postoji dobrovoljno služenje vojnog roka koje traje isto toliko i pokazalo se dovoljnim za usvajanje osnovnih vojnih vještina.

„U dva mjeseca regruti će savladati sve temeljne vojne vještine – od preživljavanja i samoobrane, do fizičke spremnosti i pravilne ishrane. Ako se odluče nastaviti vojnu karijeru, potpisat će ugovor i ići na specijalističke obuke“, poručio je ministar.

Anušić je naveo da će vojna obuka koštati oko 20 miliona eura, dok će naknada za one koji izaberu civilno služenje biti znatno manja nego za regrute u kasarnama.

You may also like